Insaatcilarin Dikkatine

1 ocak 2009 tarihinden itibaren inşaat lisanslarının verilmesi durdurulmuş, 2010 yılından itibaren ise tamamen iptal edilecektir. Inşaat lisanslarının yerine getirilecek yeni uygulama ise sektorün kendi kendini kontrole dayalı düzenleyici veya denetleyici organisazyonlar(KDO) tarafindan verilen üyelik ve inşaat izni şeklinde olacaktır.In

şaat yapabilme izni süresiz bir şekilde ve rusya federasyonunun her yerinde geçerli olmak üzere KDO lar tarafından üyelik koşuluyla verilecektir. KDO üyeliginden çıkıldıgı takdirde inşaat iznide fes edilmiş olacaktır. 2010 yılından itibaren inşaat izni olmadan çalişan inşaat firmalarina 30 ile 50 bin ruble arası ceza veya 3 aya kadar kapatma cezası öngörülmektedir.

Geciş dönemi nedeniyle kanunlar bu yıl hem KDO üyeligini hemde eskiden alınmış olan inşaat lisanslarının geçerliligini kabul etmektedirler.

bütün İNŞAATÇILARIN KDO'YA ÜYELİĞİ ZORUNLUMUDUR?

KDO ya bütün inşaat sektöründeki firmalar üye olmak zorunda degildir, sadece güvenlik kontrolu gerektiren işler yada özel izin gerektiren işlerle uyraşan firmalarin uyeligi zorunludur. Hangi firmaların üyeliginin zorunlu olduguyla ilgili bilgi, bölgesel gelişme bakanlıgının 09/12/2008 tarihli 274 nolu kararnamesinde bulunmaktadir. Bu nedenle eger küçük bir firma sahibi iseniz ve ince inşaat işleriyle ugraşıyorsanız, üyelik icin endişelenmenize gerek yoktur.

HANGİ KDO SEÇİLMELİ?

Hangi KDO ya üyelik yapilacagına dair karar almadan önce organisyonun devlet kayıtlarında ne olarak kayıt edildigine bakmak gerekir, bu kayıtlari görmek oldukca kolaydır. Kayıtlar ekoloji ve teknoloji faderasyon dairesinin internet sayfasında http://www.gosnadzor.ru/sro/reestr.html. açik olarak gösterilmektedir. Bu organisazyonlar (KDO) icin kayıt ve kontrol mekanizması bu organ olacaktır. şuanda devlet kayıtlarına geçmiş 43 adet KDO bulunmaktadır. Onemli olan nokta; 2010 yılından itibaren sadece devlet kaydı olan bir KDO üyesi inşaat firması inşaat yapabilme izni alabilmektedir.

Kanunda üç çeşit inşaat KDO su yeralmaktadır.

1) Teknik ve ekonomik mühendislik araştırma ve çalısmalarına yetkili “bu organizasyon genellikle inşaat yerinin uygunlugu ve yapı yenileme gibi işlerle uzmanlaşmaktadır”, (bugün itibariyle 2 organizasyon devlet kaydı almıştır.)

2) Proje dökümanlarını hazırlamaya yetkili (bugün itibariyle 16 organisyon devlet kaydı almıştır.)

3) Yapı denetimine yetkili (bugün itibariyle 25 organisyon devlet kaydı almıştır.)

Eger inşaat firması çok çeşitli dallarda çalışıyorsa , birden fazla uzmanlaşmış organisazyona üyeligi gerekebilir. Anlaşılacagı gibi üyelik masrafları hiçte küçümsecek gibi degildir ve artmaya devam etmektedir.

ÜYELİK ÜCRETLERİ NE SEVİYEDEDİR?

KDO lar aşagıdaki tariflerle üyelige kabul etmektedirler:

1) Giriş ücreti ( ortalama 20 -300 bin ruble arasında degişmektedir.)

2) Üyelik ücreti ( sabitlenmis, firma çalısan sayısına veya proje cirolarına göre degişken olan ve uygulamada ortalama 30 – 300 bin ruble civarında talep edilmektedir.)

3) Kompense fonu ödemesi. ( Proje sahibi icin 500 bin ruble, inşaatcilar icin 1 milyon rubledir. Kompense fonu ödemesini sigorta yardımıyla azaltmak mümkündür. Eger KDO üyelerine sigorta yapmayı zorunlu koşmuyorsa ödeme proje sahipleri icin 150 bin rubleye, inşaatcilar icin ise 300 bin rubleye kadar düşmektedir. Ancak fon ödemesini azaltmak için sigortasız çalışma , fon ödemesinden elde edilen kardan çok daha pahalıya çıkabilir.

Unutulmaması gereken nokta KDO lar üyelikten çıkış halinde giriş ve üyelik ücretiyle kompense fon ödemesini geri iade etmemektedirler.


©RosCo Şirketi’nin uzmanlarının sunduğu danışmanlık hizmetleri.

''ROSCO''
Şirketi Kuruluş
2004
Profesyonel Kurumlarda Üyelik:
SRO NP “Rusya Mali Denetim Birliği” üyeliği
(Belge numarası tarihi: 1809/28.12.2009)
Vergi danışmanları odası üyeliği
(sertifika numarası: 78)
HP 'Partner RDD'
(Rus Değerleme Derneği)
Dernek Üyeliği:
Moskova Ticaret ve
Endüstri birliği
(Belge numarası ve tarihi: 123-973/21.12.2009)
Rus Türk
İşadamları Birligi (RTİB)
Derecelendirme:
A++1+++1++[%]
(2009’da —
А++1+++1+[%])
RosCo,
Moskova şehri güvenilir şirketler birliğine dahil olmuştur
Uyumluluk Sertifikası:
GOST R İSO 9001-2008 (ISO 9001:2008) kalite yönetim sistemi sertifikası
Profesyonel
Sorumluluğu
Sigortalanmıştır