Rusyada işler zorlasıyor mu?

Başkanlık iaderecileri tarafından yayımlanan resmi belgelere göre yakın gelecekte yapılması planlanan kanun degişiklileri arasında organizasyonların ana sermeyesini artırmak vardır. “OOO” şirket için en az 1 milyon ruble, AO şirketler için ise en az 2 milyon ruble ana sermaye olması planlanmaktadır. Yürürlükte olan ana semaye en az 10 bin rubledir.

Yapılması planlanan diğer değişiklik ise ana sermayenin, nakit veya gayrimenkul ile ödenmesi yerine sadece nakit olarak ödemesidir.B

ürokratların açıklamalarına göre bu tür sert önlemler kara firmalarla mücadele için yapılmaktadır. Aynı zamanda finansal sistemi avrupa normlarına çekmek hedef alınmaktadır. Işin daha üzücü yanı ise planlanan kanun teklifine göre eski firmalarında ana sermaye artışları yapmaları gerekmektedir. Planlanan kanun değişikliklerinin 1-2 yıl içerisinde uygulanması beklenmektedir ancak eski firmalarında bu uygulamaya katılması rusya anayasasında yer alan kanun geriye dönük işlem yapamaz ilkesine ters düşmektedir.

Hiç kimse için sürpriz olmayan gerçek; rus ekonomisine yabancı yatırımcıların politik riskler nedeniyle gelmemesi, başkan ve ekibinin böyle bir döküman yayımlayarak kanun degişikleri planlaması, var olan riskleri kanıtlamaları anlamına geliyor.


©RosCo Şirketi’nin uzmanlarının sunduğu danışmanlık hizmetleri.

''ROSCO''
Şirketi Kuruluş
2004
Profesyonel Kurumlarda Üyelik:
SRO NP “Rusya Mali Denetim Birliği” üyeliği
(Belge numarası tarihi: 1809/28.12.2009)
Vergi danışmanları odası üyeliği
(sertifika numarası: 78)
HP 'Partner RDD'
(Rus Değerleme Derneği)
Dernek Üyeliği:
Moskova Ticaret ve
Endüstri birliği
(Belge numarası ve tarihi: 123-973/21.12.2009)
Rus Türk
İşadamları Birligi (RTİB)
Derecelendirme:
A++1+++1++[%]
(2009’da —
А++1+++1+[%])
RosCo,
Moskova şehri güvenilir şirketler birliğine dahil olmuştur
Uyumluluk Sertifikası:
GOST R İSO 9001-2008 (ISO 9001:2008) kalite yönetim sistemi sertifikası
Profesyonel
Sorumluluğu
Sigortalanmıştır