YABANCI İŞÇİNİN İŞE ALINMASI (AZL EDİLMESİ) HAKKINDAKİ BİLDİRİDE BULUNULMASI

YETKİLİ DEVLET DAİRELERİNE ŞİRKETİNİZİN YABANCI PERSONELİ İLE İŞBİRLİĞİ DETAYLARININ BİLDİRİLMESİ, MALİ VE İDARİ YAPTIRIMLARIN ÖNLENMESİNİ SAĞLAYACAKTIR.

Yabancı uyruklu personelin işe alınması, sadece şirketinizin statüsü açısından yeterli olmayıp, şirketinizin daha başarılı faaliyetini sürdürebilmesi için gerekmektedir. Yabancı işçinin işe alınması sırasında davetiye, giriş-çıkış vizesinin alınması ve şirketin bünyesinde resmi kaydının yapılması gibi birçok işkenceden geçmeniz gerekecektir. Yabancı işçinin işe alınması kapsamında gerçekleştirilen işlemler sırasında daha basit olarak düşünebileceğiniz, ama Rusya Federasyonu’nda yürürlükte olan normlar uyarınca mutalak yerine getirilmesi gereken bazı prosedürleri es geçemezsiniz. Örneğin, yabancı uyruklu vatandaşın işe alınması/işten azl edilmesi bildirisi.

Şirketin bağlı olduğu Rusya Federasyonu Federal Göç Servisi şubesine yabancı uyruklu vatandaşın işe alınması ve azl edilmesi hakkında bildiride bulunması gerekmektedir. Belirtilen kurallar iş sözleşmesi ve de çeşitli taahhüt sözleşmeleri için geçerlidir. Belirtilen prosedür Federal Göç Servisinin 147 nolu 28 Haziran 2010 tarihli ‘Yabancı uyruklu vatandaşların Rusya Federasyonu’ndaki faaliyeti hakkında Federal Göç Servisine bildiride bulunulmasının düzeni’ Emri ile belirlenmiştir.

Belirtilen emir doğrultusunda, yabancı içşi işle mukavelenin imzalanması/fesh edilmesinden sonraki 3 (Üç) iş gününü aşmayan süre içinde Rusya Federasyonu Federal Göç Servisine bununla ilgili bildiride bulunulmalıdır. Bildiride şirket bilgilerinin yanısıra işe alınan veya işten azl edilen, ayrıca taahhüt sözleşmesi imzalanan yabancı uyruklu vatandaş hakkındaki ayrıntılı bilgilerin bulunması gerekmektedir. Bildirinin kağıtlı dosya ile veya elektronik ortamda yapılması gerekmektedir. Rusya Federasyonu Federal Göç Servisine bildirinin öngörülen düzende yapılmaması durumunda, şirkete idari yaptırım uygulanacaktır.

Unutmayınız! Sizin için tasarrufta bulunduğumuz süre içinde, ödemiş olduğunuz hizmetlerimizi bedelinden daha yüksek seviyedeki gelir elde edebilirsiniz.

HİZMETLERİN BEDELİ

Her yabancı personel hakkında Rusya Federasyonu Federal Göç Servisine bildiride bulunulması:

1 000 ruble

BELİRTİLEN İŞLEMLERİN YAPILMASI İÇİN ROSCO ŞİRKETİ’NİN GÖREVLENDİRİLMESİNİN AVANTAJLARI NEDİR?

  • RosCo tarafından size bu alandaki hizmetlerin sunulması durumunda, Rusya Federasyonu Federal Göç Servisine bildiride bulunulma prosedürünü unutabilirsiniz. Personelin işe alınması/işten azl edilmesi ile ilgili tüm işleri biz kendimiz yerine getiririz.
  • RosCo Şirketi’nin uzmanları tüm bildirileri yürürlükte olan mevzuat uyarınca öngörülen sürede sunduğundan dolayı, herhangi yaptırım ile karşılaşmanız sözkonusu olamaz.
  • Tüm bürokratik işlemleri biz üstlendiğimiz için, sizin esas faaliyetinizi sürdürmeniz için daha çok vaktiniz olacaktır.

HİZMET SİPARİŞİ VER "YABANCI İŞÇİNİN İŞE ALINMASI (AZL EDİLMESİ) HAKKINDAKİ BİLDİRİDE BULUNULMASI"

''ROSCO''
Şirketi Kuruluş
2004
Profesyonel Kurumlarda Üyelik:
SRO NP “Rusya Mali Denetim Birliği” üyeliği
(Belge numarası tarihi: 1809/28.12.2009)
Vergi danışmanları odası üyeliği
(sertifika numarası: 78)
HP 'Partner RDD'
(Rus Değerleme Derneği)
Dernek Üyeliği:
Moskova Ticaret ve
Endüstri birliği
(Belge numarası ve tarihi: 123-973/21.12.2009)
Rus Türk
İşadamları Birligi (RTİB)
Derecelendirme:
A++1+++1++[%]
(2009’da —
А++1+++1+[%])
RosCo,
Moskova şehri güvenilir şirketler birliğine dahil olmuştur
Uyumluluk Sertifikası:
GOST R İSO 9001-2008 (ISO 9001:2008) kalite yönetim sistemi sertifikası
Profesyonel
Sorumluluğu
Sigortalanmıştır